Cena EAE Awards 2021 aj pre Slovensko

V rámci 5. ročníka konferencie ETICS Forum 2021 boli odovzdané ceny EAE Award 2021 za energeticky efektívnu architektúru využívajúci ETICS. EAE, Európska asociácia pre vonkajšie tepelnoizolačné systémy (ETICS), zaradila toto ocenenie po prvýkrát do svojho programu.

Alessandro Siragusa z talianskej asociácie ETICS Cortexa a člen predstavenstva EAE o cieľoch súťaže: „Touto cenou chceme oceniť energeticky účinné, technicky inovatívne, udržateľné a esteticky prepracované riešenia fasád s použitím vonkajších tepelnoizolačných systémov.” Prihlásených bolo viac ako 50 projektov z celej Európy. Päťčlenná nezávislá komisia vybrala víťazov v rámci štyroch kategórií: Rodinné domy – novostavba, Bytové domy – novostavba, Renovované budovy, Nebytové stavby. Niektoré budovy boli ocenené špeciálnym uznaním.

Kategória Rodinné domy – novostavba

Víťaz: Súkromná rezidencia Project VL-L, Linden (Belgicko)

Na fasáde bol použitý tepelnoizolačný systém ETICS. Moderná architektúra bola zároveň dokonale začlenená do okolitého prostredia

© Annick Vernimmen
Kategória Bytové domy – novostavba

Víťaz: Matadorka, Petržalka, Bratislava (Slovensko)

Plasticky stvárnená fasáda presvedčila porotu integrovaním špeciálne navrhnutých balkónov pri zohľadnení všetkých požiadaviek stavebného zákona.

© Tomas Manina, eye one s.r.o./eye two s.r.o.

Špeciálne ocenenie: GlobeWorks, Birmingham, Spojené Káľostvo

Novostavba študentského domova pozostáva z 520 bytových jednotiek postavených v bývalom priemyselnom areáli. Tehlový obklad stvárňuje tradičné prevedenie fasády a potvrdzuje široké možnosti prevedenia ETICS.

© Mummy Bear Photography UK
Kategória Renovované budovy

Víťaz: Villenkolonie Westend, Berlín (Nemecko)

Systém ETICS s malu hrúbkou izolantu, ale s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, zlepšuje energetickú účinnosť a zároveň dodáva staršej budove z roku 2000 nový vzhľad.

© Kingspan Germany

Špeciálne ocenenie: Viale Gran San Bernardo, Aosta (Taliansko)

Na budove z roku 1935 boli veľmi citlivo prevedené historické detaily. Na zachovanie pôvodného vzhľadu boli použité rôzne repliky, ako napríklad štruktúra tehličiek na prízemí.

© I.V.I.T. Energia/Andrea Gadin

Špeciálne ocenenie: Goethehof, Vienna (Rakúsko)

Projekt si veľmi dobre poradil s výzvou na obnovu a rozšírenie pamiatkovo chránenej budovy z roku 1929. Aj pri nadstavbe 129 podkrovných bytov, zlepšení energetickej účinnosti a pri vytvorení  bezbariévových prístupov bola zachovaná historická hodnota blokového usporiadania budov a kultúrne dedičstvo.

© GSD
Kategória Nebytová stavba

Víťaz: Maison de la Culture de la Province, Namur (Belgicko)

Komplex pozostávajúci z moderných aj historických prvkov využíva systém ETICS, tepelné čerpadlá aj solárnu energiu a vytvára výnimočné prostredie.

© Quentin Olbrechts, Samyn and Partners

Viac informácií o víťazoch, oceneniach aj nomináciach ceny EAE 2021 nájdete na stránke EAE:

www.ea-etics.com/eae-award/nominees/.

O EAE

EAE je európska organizácia pre ETICS, ktorá združuje 12 národných asociácií ETICS, 5 veľkých asociácií dodávateľov a 14 popredných výrobcov a výskumných ústavov. EAE predstavuje viac ako 80 % tržieb na európskom trhu ETICS a ich komponentov. EAE je členom spoločností Construction Products Europe, The European Association of Building Materials Manufacturers a ECCREDI – The European Council for Construction Research, Development and Innovation. Okrem toho EAE zastupuje aj európsky priemysel pre ETICS v normalizačných CEN, EOTA a vo vzťahu k Európskej komisii a ďalším inštitúciám. EAE je tiež partnerom kampane Renovate Europe Campaign a aliancie Construction 2050.

Táto webová stránka používa cookies. Zatvorením tohto oznámenia alebo používaním tejto stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.